Často kladené otázky

Otázka

Dobrý deň, syn má 6 rokov a stále musí používať na noc plienku. Uvedomuje si to a asi rok sa za to hanbí. Bol som s ním u urológa, ale vyšetrením ultrazvukom pri plnom aj prázdnom mechúre nič nezistil. Je fakt, že syn sa nevyciká, keď napr. fúka vietor, je hluk alebo je niečím rušený. Ak je rozrušený, napr. darčeky pod stromčekom, odbieha cikať každých 5 minút. Prosím o radu, ako postupovať ďalej - alebo čakať, že sa to vyrieši samo? Ale o tom mám pochybnosti. Tento rok ide do školy, a tak bude obmedzený aj na sústredenie detí v prírode atď. Ďakujem za Váš názor. Prajem pekný deň! otec

Niektorých ľudí príznaky hyperaktívneho močového mechúra obťažujú a pritom si nemusia uvedomovať, že na ich príznaky existuje dostupná liečba!

Odpoveď

Dobrý deň,

nočné pomočovanie je v 6 rokoch ešte pomerne častý problém, aj keď väčšina detí v tomto veku už moč udrží. Predpokladám pravdepodobne pomalšie dozrievanie nervových centier, ktoré sa podieľajú na kontrole močenia. Niekedy je to snáď príliš tvrdý spánok, kedy nutkanie dieťa neprebudí. Niekedy je v podozrení psychický stres, to najmä tam, kde sa pomočovanie objavilo novo po predchádzajúcom suchom období, napríklad ako reakcia na narodenie súrodenca, rozvod rodičov a iné. Väčšinou sa vec urovná sama. Je niekoľko možných spôsobov liečby - lieky tlmiace sťahy močového mechúra, lieky potlačujúce tvorbu moču v noci, nočné budenie - ak zistíme, že sa dieťa pomočí pravidelne napr. o 2. hodine v noci, o jednej ho prebudiť a ísť s ním na WC - , správne návyky - nechať dieťa vymočiť v pokoji a do úplného vyprázdnenia, nenútiť ho močiť na povel. A na druhú stranu dbať na vymočenie pred spaním ... Niekedy môže pomôcť psychoterapia, napr. rodinná. Najmä keď - ako naznačujete - syn prejavuje určité odchýlky od normálneho močenia v súvislosti s psychickým rozrušením.

S pozdravom MUDr. Jiří Poněšický, FEBU, Praha 2

Otázka

Dobrý deň.

Mám problém, ktorý začal pred tromi rokmi. Vtedy som bola v soláriu, kde ma prepadlo náhle a silné nutkanie na močenie. Bohužiaľ som to vtedy nevydržala a pomočila sa. Našťastie som tam bola sama, a tak som všetko poutierala a solárko opustila. Cestou domov ma opäť chytilo ďalšie nutkanie, a tak som rýchlo utekala domov. Odvtedy mávam veľké problémy s výdržou v priestoroch, kde nie je na dohľad WC. Zle sa mi cestuje v hromadných dopravných prostriedkoch, keď mám pred sebou dlhšiu cestu a viem, že si nemôžem odskočiť, kedykoľvek budem chcieť. Myslím, že ide o problém psychického pôvodu, ale budem rada, keď mi oznámite svoj odborný názor. Je možné sa tejto nepríjemnosti zbaviť?

Niektorých ľudí príznaky hyperaktívneho močového mechúra obťažujú a pritom si nemusia uvedomovať, že na ich príznaky existuje dostupná liečba!

Odpoveď

Dobrý deň,

príznak, ktorý opisujete, sa nazýva hyperaktívny močový mechúr. Vyskytuje sa buď ako súčasť obrazu inej choroby - napríklad močovej infekcie -, alebo ak sa iná choroba nenájde, ide o samostatnú chorobu, najčastejšie nie celkom jasného pôvodu. Potom sa obyčajne lieči dlhodobou / trvalou medikáciou anticholinergikami / antimuskarinikami. Alternatívou je gymnastika panvového dna či trénovanie mechúra. S psychikou to súvisieť môže. Je však veľmi rôzne do akej miery. U niektorých jedincov môže skutočne ísť o čisto psychosomatickú záležitosť, inokedy sa psychika podieľa zrejme len z menšej časti. Niekedy to nie je možné odlíšiť. Najmä u pacientov trpiacich týmito problémami roky. Ak je dôvodné podozrenie na psychický pôvod ťažkostí, môže pomôcť niektorá forma psychoterapie.

S pozdravom MUDr. Jiří Poněšický, FEBU, Praha 2

Otázka

Dobrý deň. Prosím vás o radu. Ide síce o problém mojej priateľky, ale ona kašle na to, ho riešiť. Priateľka má 20 rokov a inak je úplne zdravá. Myslím si však, že má problém s močovým mechúrom. Tento problém sa objavil pred pár rokmi, ale mám pocit, že sa časom zhoršuje. Práve dnes bola počas 4 hodín už osemkrát. Inak keď ideme kamkoľvek, stále počúvam len jej nárek, že potrebuje na záchod. Nechal som si od nej jeden deň vypísať všetky návštevy WC a tiež príjem tekutín a vyšlo, že bola 14 × za deň (z toho 2 × počas noci), a to vypila len asi 1,2 litra tekutín. Často to rieši tým, že menej pije. Strašne nám to obom kazí spolužitie. Podľa toho, čo som vyčítal, zrejme ide o hyperaktívny močový mechúr. Poraďte mi prosím, kam mám priateľku poslať, aby jej doktor skutočne pomohol a nepovedal jej len, že to nič nie je. Bývame kúsok od Brna, možno tu viete o niekom schopnom. Existujú varianty, ktoré ťažkosti definitívne vyriešia? Nerád by som, aby musela zvyšok života brať nejaké prášky. Ďakujem za radu.

Niektorých ľudí príznaky hyperaktívneho močového mechúra obťažujú a pritom si nemusia uvedomovať, že na ich príznaky existuje dostupná liečba!

Odpoveď

Dobrý deň,

áno, zdá sa, že ste priateľke správne diagnostikoval hyperaktívny močový mechúr. Mala by byť vyšetrená urológom. Žiadneho konkrétneho Vám v Brne neporadím, je ich tam iste veľa, ale pre každého urológa je vyšetrovanie pacientov s takýmito problémami dennou praxou. Vyšetrenie má za cieľ predovšetkým vylúčiť hyperaktívny mechúr ako dôsledok nejakého iného ochorenia, u mladých žien najčastejšie močové infekcie alebo napr. zúženie močovej trubice. Je možno aj rada iných príčin, ktoré sa dajú liečiť aj vyliečiť. Ak sa žiadna príčina nenájde, potom až hovoríme o hyperaktívnym močovom mechúre ako o samostatnej chorobe, ktorá sa najčastejšie lieči dlhodobým podávaním medikamentov.

S pozdravom MUDr. Jiří Poněšický, FEBU, Praha 2

Otázka

Dobrý deň, volám sa Lenka, mám 34 rokov a asi 5 rokov mi uniká moč. Zo začiatku to bolo len niekedy a veľmi málo. Postupom času sa to zhoršilo. V súčasnej dobe nemôžem byť bez vložky. Aj keď mám mechúr naplnený málo, mám veľké nutkanie na močenie. Ráno idem na malú a trebárs za 10 minút musím ísť znova, aj keď ide napríklad len o pár kvapiek. Počas dňa ani v noci nechodím na malú často, ale v priebehu 24 hodín dochádza k pravidelným únikom moču (aj keď som v kľude). Strašne sa za to hanbím. Vlani som bola na gynekológii, kde mi povedali, že z ich pohľadu je všetko v poriadku a že musím na urológiu. Od začiatku roka dochádzam na vyšetrenie na urológiu. Odobrali mi moč, bola som na cystoskopii a čaká ma urodynamické vyšetrenie. Asi 10 rokov sa liečim s úzkostnými panickými stavmi, v súčasnej dobe je stav stabilizovaný, ale mám nižší prah bolesti, som od detstva precitlivená. Cystoskopia pre mňa bola veľmi nepríjemná a bolestivá. Bojím sa urodynamického vyšetrenia, na internete som zistila, že sa musí zaviesť cievka. Môžem Vás poprosiť o bližšie informácie o tomto vyšetrení? Mám z neho strach, ale zároveň potrebujem tento problém s únikom moču vyriešiť. Ďakujem za odpoveď.

Niektorých ľudí príznaky hyperaktívneho močového mechúra obťažujú a pritom si nemusia uvedomovať, že na ich príznaky existuje dostupná liečba!

Odpoveď

Milá Lenka,

ďakujem za Váš dopyt. Myslím, že Vás poteším ubezpečením, že sa nemáte čoho obávať. Nie že by urodynamika bola vyložene príjemná, ale ak ste ustála cystoskopiu, urodynamika je určite menšie zlo. Predovšetkým v tom, že zavádzaná cievka je podstatne tenšia než cystoskop. Vyšetrenie však býva o niečo dlhšie - 15-30 minút. Mechúr sa pri tom plní tekutinou a zisťujú sa tlaky v mechúre pri rôzne veľkej náplni, napätie zvierača atď. Ide o to, odlíšiť, aký typ inkontinencie u Vás prevažuje. Či urgentná - časté nutkanie pod., niekedy aj samovoľné sťahy mechúra, lieči sa obyčajne medikamentózne (lieky) -, alebo či prevažuje inkontinencia stresová, prejavujúca sa pri napätí svalov brucha - tá je vhodná na operáciu. Na oba typy úniku moču pomáha tiež rehabilitácia panvového dna. Môže ju robiť každý sám, ale cvičenie je účinnejšie, ak zácvik vykoná v tomto skúsený rehabilitačný pracovník, napr. za pomocou techniky umožňujúcej spätnú väzbu. To znamená, že na obrazovke vidíte, či zapájate tie správne svaly.

S pozdravom MUDr. Jiří Poněšický, FEBU, Praha 2

Otázka

Dobrý deň, pán doktor.

Mám niekoľko rokov problémy s častým močením, ktoré sa stupňujú (až 18 × za noc, cez deň ešte viac), mám bolesti v podbrušku, mala som často zápaly liečené antibiotikami. Včera som sa konečne dostala, skôr doslova votrela, aspoň sama na urológiu, moja lekárka ma tam odmietala poslať s tým, že je to zbytočné. Je mi 51 rokov. Bolo mi urobené vyšetrenia - sono, cievkovanie, labor. moč, zmeranie moč. trubice - a vraj mám zúženú močovú trubicu. Som objednaná na zákrok - rozšírenie moč. trubice, budem vraj mať dva dni cievku. Prosím vás o vysvetlenie, čo zákrok zahŕňa, aká dlhá je doba liečenia, či môžu byť nejaké zdravotné následky, problémy. Starám sa o ležiacich osemdesiatročných rodičov, nemôžem ich nechať bez pomoci. Ďalej som sa chcela opýtať, či nemôže tento zákrok nejako negatívne ovplyvniť môj sexuálny život.

Ďakujem a som s pozdravom Jana

Odpoveď

Dobrý deň,

ide o drobný zákrok, niekde sa podľa zvyklosti pracoviska vykonáva počas hospitalizácie v celkovej anestézii, niekde ambulantne bez narkózy. Buď sa zúžené miesto prereže špeciálnym nožíkom, alebo sa rozšíri postupne zavádzaním sond so zvyšujúcim sa priemerom. Oba zákroky trvajú asi 2 minúty, komplikácie sú výnimočné. Najčastejšou nepríjemnosťou je niekoľkodňové bolestivé močenie. Sexuálny život tento zákrok nijako neovplyvní.

S pozdravom MUDr. Jiří Poněšický, FEBU, Praha 2