Katetrizácia močového mechúra

24.7.2018

(4 hlasy, priemer 3.0 z 5)

Katetrizácia je známejšia pod názvom cievkovanie močového mechúra a patrí v rámci lekárskeho vyšetrenia medzi veľkých strašiakov. Je však naozaj nutné sa ho toľko báť? A ako vôbec prebieha a na čo slúži? To sa dozviete v tomto článku.

Cievkovanie patrí medzi úplne bežné zákroky, pacienti sa však zákroku boja a už vopred z neho majú nepríjemný pocit a strach, čo je úplne pochopiteľné. Katetrizácia má však svoje opodstatnenie a v niektorých prípadoch je naozaj nutná.

Katetrizáciu, teda cievkovanie lekári považujú za obrovský pokrok v prípade liečby porúch odtoku moču z močového mechúra (inkontinencia a hromadenie moču). Takáto porucha môže byť spôsobená napríklad zápalom močových ciest, zväčšením prostaty, nádormi, rakovinou prostaty, tiež poranením miechy atď. Poruchy odtoku moču sú však časté aj po pôrode a anestézii.

Inkontinencia (neudržanie moču, nekontrolovateľné pomočovanie)

Dôvodom zavedenia cievky do močového mechúra môže byť inkontinencia moču (neudržanie moču, nekontrolovateľné pomočovanie). Ťažko inkontinentní pacienti môžu mať plienky, čo nie je práve hygienické, alebo sa mu môže zaviesť močová cievka.

Hromadenie moču v mechúre

Pri poruche odtoku (retencii moču) dochádza logicky k hromadeniu moču v mechúre, a to je pre pacientov veľmi nebezpečné. Jednak hrozí infekcia, prípadne rozšírenie už existujúcej infekcie, teoreticky aj prasknutie močového mechúra. Obrovskou hrozbou je narušenie správnej funkcie obličiek, kedy hromadiaca sa moč vystúpi cez močovody až k obličkám. Ak je mechúr úplne naplnený, začne stúpať hladina moču v ureteri a vystúpi k obličke - túto situáciu označujeme ako hydronefróza. Pri neriešenom stave môže tlak moču tkanivo obličky relatívne rýchlo nenávratne poškodiť. Tu je vhodným riešením práve cievkovanie.

Druhy katetrizácie

Rozlišujeme permanentnú (dlhodobú) a intermitentnú (prerušovanú) katetrizáciu.

Permanentný katéter sa v močovom mechúre ponecháva viac dní, kým nie je ukončená liečba. Výhodou permanentného katétra je, že je močový mechúr trvalo prázdny. Pre plnohodnotný život aktívneho jedinca s dobrým mentálnym a fyzickým zdravím však nie je výhodný. U permanentného katétra je asi dvojnásobné riziko vzniku infekcie dolných močových ciest v porovnaní s intermitentným katétrom.

Nevýhody: Hlavnou nevýhodou je cudzí materiál v tele, ktorý prepája močový mechúr s okolím. Zvierače, ktoré v močovej trubici máme, sú trubicou cievky roztiahnuté a nefungujú. Preto je u cievkovaných ľudí zvýšené riziko infekcie močových ciest. Z toho dôvodu je nutné cievku pravidelne meniť (väčšinou 1x za mesiac). Dlhodobo zavedená cievka navyše môže spôsobiť dlhotrvajúci útlm zvieračov a po jej vybratí môže človek niekedy trpieť inkontinenciou.

Čistá intermitentná katetrizácia (ČIK)

Pri "čistej intermitentnej katetrizácii" je jednorázový katéter zavedený močovou trubicou do mechúra. Ponechá sa tu, kým sa mechúr nevyprázdni, potom je odstránený. Tento postup je opakovaný niekoľkokrát denne. Ak je CIK dobre zvládnutá, je táto technika jednoduchá a nevedie ku komplikáciám, ktoré spôsobujú používanie permanentnej cievky. Táto metóda tiež najviac pripomína fyziologické vyprázdňovanie moču.

CIC je vykonávaná ako:

1. sterilná - použitie sterilného katétra, v sterilnom prostredí, so sterilnými rukavicami a sterilnou vodou (ak je potreba),

2. čistá - použitie sterilného katétra pomocou čistých, bezprostredne pred výkonom umytých rúk a prípadne čistej vody. Výhodou CIC je zabránenie preplneniu mechúra a udržanie svalového napätia mechúra

Vďaka vyprázdneniu zvyškového moču, sa znižuje výskyt močovej infekcie z dôvodu neúplného vyprázdnenia a tiež urgentná (naliehavá) močová inkontinencia. Výskyt komplikácií v súvislosti s CIC je pomerne nízky - môže dôjsť k poraneniu dolných močových ciest, prejavujúcemu sa bolesťou či krvou v moči. Môže sa vyskytnúť aj infekcia močových ciest.

Prejavom infekcie močových ciest je bolesť pri močení, krv v moči, kalná a zapáchajúca moč, ďalej teplota, zimnica, triaška, bolesti v bedrách.

Odporúčania pre katetrizáciu:

1. Príjem tekutín 2-3 litre denne,

2. presne dodržiavať postup odporúčaný lekárom,

3. nepreplňovať mechúr,

4. dodržiavať hygienické zásady,

5. zaistiť si intímne prostredie na vykonávanie výkonu.

Záver:

CIC je jednoduchá technika vyžadujúca spoluprácu chorého.

Nenarušuje sexuálne funkcie, zabezpečuje adekvátnu evakuáciu mechúra.

Nie je nutné zaistenie močových ciest antibiotikami.

Pri správne vykonávanej katetrizácie možno dlhodobo dosahovať ochrany horných močových ciest, kontinencie a tým zlepšenie kvality života.

Viac informácií o cievkovaní a močovom katétre vám oznámi váš lekár.