Opýtali sme sa za vás: Ako vyzerá prvé vyšetrenie pri podozrení na OAB, aká je odporúčaná liečba aj najčastejšia veková hranica pacientov
Hyperaktívny mechúr so sebou prináša veľa otázok, preto sme sa rozhodli, že sa čas od času spýtame našej urologičky na 3 otázky, ktorých odpovede vás budú určite zaujímať.
Odpovedať nám bude pani MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D. z Urologickej kliniky FN Brno. Tentoraz sme sa zaujímali o to, ako vyzerá prvé vyšetrenie pri podozrení na OAB, druhý dotaz sa venuje odporúčanej liečbe a nakoniec zistíme, aká je najčastejšia veková hranica pacientov.
Pani doktorka, môžete nám opísať, ako prebieha prvé vyšetrenie pri podozrení na OAB? A je potrebné, aby sa pacient nejako vopred pripravil?
Dobrý deň, pri prvom vyšetrení najskôr prebieha rozhovor medzi pacientom a lekárom, kedy lekár zistí anamnézu (vek, počet pôrodov, menopauza, obezita, fajčenie) pacienta, vykoná fyzikálne vyšetrenie, nasleduje odber moču na vylúčenie infekcie a základné ultrazvukové vyšetrenie. Potom dáme pacientovi vyplniť mikčnú kartu a príp. dotazníky kvality života. Môžeme urobiť aj uroflowmetriu (meranie prietoku moču) a zmeranie postmikčného rezidua. To sú všetko neinvazívne vyšetrenia.
V prípade, že niektoré z týchto vyšetrení vykazuje nejakú patológiu, indikujeme komplexnejšie vyšetrenie ako je urodynamika, cystoskopia, ev. u žien doplníme gynekologické vyšetrenie.
Na vyšetrenie nie je nutná špeciálna príprava. Je dobré, keď pacient príde na vyšetrenie s naplneným močovým mechúrom.
Naši čitatelia sa veľmi často zaujímajú o to, aká je odporúčaná a najčastejšia liečba pri hyperaktívnom mechúre, preto budeme radi, keď nám to téma trochu osvetlíte.
Medzi liečbu prvej voľby patrí behaviorálna terapia, úprava životného štýlu a stravovacích návykov, cvičenie svalov panvového dna a učenie sa "trénovať" močový mechúr. Zlatým štandardom je farmakoterapia. Táto liečba je väčšinou dlhodobá, bezpečná a účinná.
Väčšina pacientov lieky dobre znáša. U niektorých sa však môžu objaviť nežiaduce účinky ako je sucho v ústach, zápcha alebo poruchy videnia, eventuálne poruchy pamäti a iné. V poslednej dobe prichádzajú nové preparáty s novým mechanizmom účinku, ktoré majú veľmi dobrý liečebný efekt, sú bezpečné a ich znášanlivosť umožňuje dlhodobé podávanie.
Ľudia si často myslia, že OAB a hyperaktívny mechúr je najčastejší problém žien v strednom veku. Je tomu naozaj tak? A čo deti, môžu aj tie trpieť OAB?
Ochorenie trápi väčšinou ženy. Súvisí to predovšetkým s hormonálnymi zmenami hl. v období menopauzy, počtom pôrodov, s hormonálnou-substitučnou terapiou, komplikovaným priebehom tehotenstva, pôrodnou cestou, ochabnutým panvovým dnom alebo obezitou. Obe pohlavia ale môžu byť postihnuté rovnako často. Hyperaktívny mechúr sa môže vyskytovať v každej vekovej kategórii a môže sa objaviť už aj v detskom veku.
Dieťa, ktoré má príznaky OAB by malo byť vyšetrované a liečené po dosiahnutí voľnej kontroly močenia, teda najneskôr po 5. roku veku. Toto by malo prebiehať v ambulancii detského urológa.
Pani doktorke veľmi ďakujeme za odpovede a dúfame, že sme vám zas o niečo viac osvetlili problematiku hyperaktívneho močového mechúra.