Pomôcky pri inkontinencii - inkontinenčné plienky, plienkové nohavičky a vložky

24.7.2018

(6 hlasov, priemer 3.8 z 5)

Pacienti sa o inkontinenčných pomôckach v podobe plienok, plienkových nohavičiek a vložiek boja hovoriť a ešte viac majú strach si vôbec priznať, že by ich mohli potrebovať. Najprv je teda nutné prekonať ostych. Ak vás pomočovanie obmedzuje pri práci, záľubách, jednoducho pri vašich bežných aktivitách a všetky ostatné typy liečby zatiaľ zlyhávajú, je pravdepodobne čas, poradiť sa so svojím lekárom o inkontinenčných pomôckach. V dnešnej dobe nájdete na trhu kvalitné produkty, ktoré sú spoľahlivé a nenápadné, vďaka čomu vám umožnia fungovať ako v bežnom živote.

Ktorý typ inkontinenčných pomôcok je pre vás vhodný?

Podľa stupňa inkontinencie vám môžeme odporučiť vhodný typ, vždy však myslite na to, že najlepšie vám poradí odborník, ktorý dokonale pozná váš stav. Nezabudnite sa teda poradiť so svojím lekárom a ak ešte žiadneho nemáte, čo najskôr ho navštívte.

Pri ľahkej a strednej inkontinencii vám postačia vložky

Ak vás trápia ľahká forma inkontinencie (únik moču pri náhlom, veľkom zvýšení vnútrobrušného tlaku - smiech, kašeľ, kýchnutie; strata moču počas štyroch hodín je 50-100 ml), vystačíte si s vložkami, ktoré sa vyrábajú ako pre dámy, tak samozrejme aj pre pánov. Ide o anatomicky tvarované priedušné vložky, ktoré okrem pocitu sucha a istoty vedia regulovať tiež zápach. Na trhu nájdete vložky s najrôznejšími stupňami absorpcie od mini cez normal až po super až extra plus. Pre veľmi drobné úniky vám postačia slipové vložky. Ak si však neviete rady, pomôže vám s výberom lekár či lekárnik.

Páni samozrejme vyberajú z vložiek, ktoré sú vyrobené špeciálne pre nich. Nemusia sa teda obávať, že by museli siahať po tých dámskych.

Plienky pre dospelých pri strednej a stredne ťažkej inkontinencii

Pri inkontinencii 2. stupňa (únik moču pri miernejšom zvýšení vnútrobrušného tlaku - chôdza po schodoch, ľahšia fyzická práca; strata moču počas štyroch hodín je 100-200 ml.) sa odporúčajú plienky pre dospelých. Aj v tomto prípade má pacient na výber z niekoľkých druhov, presne podľa jeho potrieb. V prípade plienok pre dospelých ide o vkladacie plienky, ku ktorým je nutné použitie špeciálnych fixačných nohavičiek, ktoré sa postarajú o to, aby plienka dokonale priľnula k vášmu telu. Miskovitý tvar sa postará o to, aby moč nemohol nijakým spôsobom pretiecť, navyše je absorbovaný do jadra plienky. Pohlcovanie zápachu je u vkladacích plienok samozrejmosťou, avšak inováciou je indikátor vlhkosti, vďaka ktorému viete, kedy je potrebné plienku vymeniť. Okrem vkladacích plienok je možnosť používať tiež naťahovacie nohavičky, ktoré prekvapia jednoduchou manipuláciou.

Tretí stupeň inkontinencie vyžaduje plienkové nohavičky

Pre ťažkú inkontinenciu 3. stupňa (Moč uniká pri minimálnej fyzickej námahe alebo trvale bez možnosti akokoľvek kontrolovať tento stav. Strata moču počas štyroch hodín je 200-300 a viac ml.) Sú vhodné plienkové nohavičky pre dospelých, ktoré môžu používať aj hospitalizovaní pacienti. V prípade plienkových nohavičiek môžete voliť z niekoľkých druhov, a to plienkové nohavičky naťahovacie, plienkové nohavičky s upevňovacím pásom či plienkové nohavičky s kompletnou ochranou.

O výbere vhodného druhu sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ak dobre zvolíte typ inkontinenčnej ochrany, môžete si byť istí ochranou, pocitom bezpečia a istoty, ktorý vám umožní vrátiť sa k svojim bežným aktivitám. Dôležité je však urobiť ten prvý krok. Priznajte si teda svoj problém, prestaňte sa trápiť a navštívte lekára.