Farba moču môže o vašom zdravotnom stave prezradiť viac, než si myslíte

9.8.2019

(jeden hlas, priemer 4.0 z 5)

V našom článku sa však chceme zamerať predovšetkým na sfarbenie moču. To totiž môže pomôcť k odhaleniu najrôznejších zdravotných problémov, ale zároveň tiež potvrdiť, že nejde o nič zvláštne. Farba moču je totiž často ovplyvnená tiež požitými liekmi, potravinami, potravinovými doplnkami atď. Pokiaľ teda vaša farba moču vyzerá inak než obvykle, nemusíte hneď panikáriť.

Farba moču – odtiene žltej

Najbežnejšia farba moču sa pohybuje v odtieňoch žltej, od svetlej a jasnej až po jantárovú a farbu medu. Predovšetkým ráno, pri prvom močení, býva moč tmavší, čo je spôsobené obmedzeným prísunom tekutín počas spánku. Ak sa vám tmavší odtieň moču objavuje aj počas dňa, telo vám dáva signál, že je potrebné piť viac tekutín, predovšetkým teda vody.

Farba moču – číra

Bezfarebný moč je najčastejšie znakom toho, že ste požili viac tekutín než obvykle. Moč je nariedený vodou, od čoho sa odráža aj jeho odtieň. Pokiaľ si teda uvedomujete väčší príjem tekutín, nemusíte sa nijako znepokojovať. Ďalšou príčinou môže byť tiež požitie lieku na odvodnenie. Pokiaľ sa vás však tieto dva prípady netýkajú, spozornite. Číry a bezfarebný moč totiž môže byť náznakom cukrovky, úplavice močovej i zlyhania obličiek. Pokiaľ teda máte podozrenie na niektorú z týchto chorôb, ihneď kontaktujte svojho lekára.

Farba moču – ružová a načervenavá

Odtiene ružovej a červenej sú spôsobené prítomnosťou krvi. Dôvodov, prečo sa krv v moči objavuje, je však niekoľko. Môže ísť o infekciu, priechod obličkových kameňov a iné ochorenia. Niekedy je sfarbenie ovplyvnené tiež požitím potravín či liekov. Preto je dôležité tieto faktory rozlíšiť a pokiaľ si nie ste istí, radšej všetko preberte so svojím lekárom.

Načervenavý moč môžu spôsobiť napríklad tieto potraviny:

  • rebarbora,

  • červená repa,

  • ostružiny.

Pokiaľ ste teda požili väčšie množstvo niektorej z týchto potravín, nemáte sa čoho obávať. Farba moču je ovplyvnená práve nimi. Načervenavý odtieň sa môže objaviť tiež po požití niektorých skupín liekov, preto, prosím, všetko prediskutujte so svojím lekárom a presne ho informujte o tom, aké konkrétne lieky ste požili.

Krv v moči sa však najčastejšie objavuje pri infekčnom zápale močových ciest a obličiek. Často krát tiež ide o obličkové kamene. Pokiaľ sa krv objaví, odporúčame konzultáciu s lekárom. V prípade, že počas močenia pociťujete pálenie, svrbenie a rezanie, mali by ste lekára kontaktovať ihneď.

Výskyt krvi v moči ale môže značiť aj omnoho závažnejšie problémy, ako napríklad rakovinu obličiek či močového mechúra. To je však zistiteľné až po odborných odberoch a vyšetreniach.

Ružový až tmavočervený moč môže značiť tiež:

  • zvýšený rozpad červených krviniek v cievnom systéme,

  • rozpad svalového tkaniva,

  • dedičné ochorenie metabolického systému (porucha funkcie enzýmov).

Svetločervená farba moču sa prisudzuje kyseline močovej pri pakostnici (dna).

Medzi ostatné príčiny potom môže spadať napríklad namáhavé cvičenie, pád, autonehoda či iné typy úrazu.

Farba moču – zelená či modrá

Hoci sa to môže zdať nereálne, i takáto farba moču sa môže objaviť. Napríklad pokiaľ zjete veľké množstvo chrenu, môže sa moč sfarbiť do zelena. Modrá sa vyskytuje veľmi vzácne a spôsobujú ju predovšetkým lieky (amitriptylin, cimetidin). Ďalšou preukázanou príčinou je potom vzácna a dedičná porucha zvaná familiárne hyperkalcémia, ktorú možno poznáte pod názvom syndróm modrých plienok.

Farbu moču – hnedá až čierna

Pripomína vám farba moču čierne pivo? Pokiaľ áno, neodkladne a ihneď kontaktujte lekára. Pravdepodobne totiž ide o silné krvácanie spôsobené ochorením obličiek. Pri svetlejších odtieňoch potom možno hovoriť o problémoch s pečeňou.