Súhrn základných vyšetrenia

4.9.2019

(4 hlasy, priemer 2.0 z 5)

Väčšina vyšetrení, ktoré urológ vykoná, je zameraná predovšetkým na odhalenie inej choroby, ktorá by mohla za príznakmi stáť.
  • Základným vyšetrením je bežné fyzikálne vyšetrenie – teda prehmatanie brucha, u mužov vyšetrenie prostaty konečníkom, u žien základné gynekologické vyšetrenie – a stanovenie základnej anamnézy vrátane užívaných liekov.

  • Laboratórne vyšetrenie moču na vylúčenie mikroskopickej prítomnosti krvi  v moči (tzv. mikrohematúrie , ktora  nie  je   viditeľná  pri   pohľade na  vzorku  moču).

  • Z krvných testov sa vykonáva u mužov test na rakovinu prostaty – tzv. stanovenie PSA a odber krvi na funkčné vyšetrenie obličiek (kreatinín).

  • Ultrazvuk obličiek a ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra zobrazuje stav týchto orgánov a slúži na ich celkové zhodnotenie.

  • Vyplnenie dotazníka a mikčnej a pitnej karty za 48 hodín. Cieľom je zistiť presné záznamy o prijatých tekutinách, množstve a frekvencii močenia. Do denníka je vhodné zapisovať i také poznámky, ako či ste schopní dokončiť činnosť, než idete na toaletu (napr. doumývať riad), či udržíte moč, keď začnete mať pocit na močenie, a ďalšie záznamy, ktoré považujete za významné.

Medzi alternatívne vyšetrenie patria:

  • Cystoskopia na vylúčenie rakoviny močového mechúra.

  • Urodynamické vyšetrenie – vyšetrenie na zistenie a presnú klasifikáciu dysfunkcie močenia, ktorou trpíte; väčšinou sa volí až pri neúčinnosti primárnej tabletovej liečby alebo rozhodovaní o operačnej  liečbe.

Toto je teda štandardný postup. Individuálne môže lekár doplniť i ďalšie vyšetrenia – nech už je to röntgen, počítačová tomografia (CT), cystografia (naplnenie mechúra kontrastnou látkou), alebo iné gynekologické, neurologické či interné vyšetrenia.

Cystoskopia

V prípade, že je potrebné vylúčiť rakovinu močového mechúra či prítomnosť kameňov mechúra, je potrebné vykonať cystoskopiu, teda endoskopické prezretie močového mechúra. Tá sa však rozhodne u každého pacienta nerobí, a aj tak, v dnešnom prevedení ide len o minimálne obťažujúce vyšetrenie. U žien je vyšetrenie podobné ako cievkovanie, navyše je na konci prístroja optika, ktorou sa prezrie močový mechúr. Vyšetrenie je nebolestivé, jediné, čo môžete pociťovať, je plnosť močového mechúra.

U mužov sa v dnešnej dobe cystoskopia robí výhradne mäkkým endoskopom, ktorý má vyzerá ako tenká ohybná cievka, na ktorej konci je optika. Zavádza sa pod optickou kontrolou, takže tiež nebolestivo, Zavádza sa pod optickou kontrolou, takže tiež nebolestivo, pred vyšetrením sa navyše dá do močovej rúry znecitlivejúci gél. Absolvovať toto vyšetrenie a mať istotu, že nemám rakovinu mechúra, je iste výhodou.

Urodynamika

V niektorých prípadoch, ak sa nepotvrdí iná príčina hyperaktivity, sa už v tejto fáze zahajuje liečba „slabšími" liečebnými prípravkami s cieľom utlmenia hyperaktívneho močového mechúra. Inokedy však lekár potrebuje vedieť, ako presne močový mechúr funguje pri plnení, akú má kapacitu a aké pocity máte pri určitej náplni mechúra. Tomuto vyšetreniu sa všeobecne vraví urodynamika a zahŕňa rôzne merania funkcie močových ciest na vylúčenie či potvrdenie hyperaktívneho močového mechúra. Pokiaľ Vás zaujímajú podrobné informácie o urodynamickom vyšetrení, nájdete ich tiež na stránkach Slovenskej urologickej spoločnosti.

Plniaca cystometria

Ďalej pripadá do úvahy tzv. plniaca cystometria. Jej úlohou je určiť, akú reálnu kapacitu má váš močový mechúr, aké pocity máte v priebehu plnenia (senzitivita) a ako sa chová sval mechúra v priebehu plnenia, tzn. či sa nezvyšuje v priebehu plnenia tlak vo vnútri mechúra (aktivita). Princípom tohto bezbolestného vyšetrenia je simulovanie postupného pomalého plnenia mechúra do jeho kapacity. K tomuto je potrebné zaviesť do mechúra veľmi tenkú cievku, na konci vybavenú snímačom, a tenkú cievku či malý balónik do konečníka. Močový mechúr sa pomaly plní nedráždivou tekutinou, plnenie sa ukončuje pri dosiahnutí kapacity mechúra či nahlásení nepríjemných pocitov. Toto vyšetrenie môže byť veľmi dôležité pre klasifikáciu a verifikáciu poruchy a možnosť nasadenia už rovno vyššej, a teda lepšej generácie špeciálnych medikamentov.