Časté močenie ako príznak choroby

1.10.2019

(5 hlasov, priemer 4.8 z 5)

Časté močenie odborne nazývame ako polakizúria. Ide o nepríjemný stav, keď pacient dochádza na toaletu viackrát, než je v norme a vymočí len malé množstvo moču. Často ide o príznak, ktorý je spojený s ďalšími prejavmi.

Príliš časté chodenie na toaletu môže značiť najrôznejšie choroby, a to od tých banálnych až cez závažnejšie ochorenia, ktoré je nutné urgentne liečiť.

Vaše problémy môžu byť napríklad spôsobené nadmerným pitím, tehotenstvom, hormonálne (diabetes insipidus čiže úplavica močová), mŕtvicou a neurologickými ochoreniami, ochoreniami prostaty, kardiovaskulárnym ochorením spojeným s opuchmi končatín atď. Nižšie popíšeme niekoľko častejších príčin.

Časté močenie a diabetes mellitus (cukrovka)

Myslíte, že vás trápi toto dnes veľmi časté ochorenie?

  • vymočíte väčší objem moču, než je váš denný príjem?

  • a k tomu všetkému vás trápi neznesiteľný smäd?

  • chudnete pri normálnej chuti k jedlu (počas krátkej doby to môže byť i niekoľko kg)?

  • ste unavení, malátni, mávate prechodné poruchy zrakovej ostrosti. Niekedy sa vám stane, že stratíte vedomie?

  • dych môže páchnuť po acetóne, dýchate prehĺbene a infekcie močových ciest sa opakujú?

Vaše telo vám pravdepodobne dáva signál, že krvný cukor, teda glukóza nie je v poriadku. V tomto prípade hovoríme o cukrovke (diabetes mellitus), pokiaľ teda pociťujete práve tieto príznaky, navštívte svojho lekára.

Zanedbaná cukrovka má totiž veľmi nepríjemné následky, hoci spočiatku sa nemusí nijako výrazne prejavovať. Lekár vám vyšetrí moč a krv a stanoví hladinu cukru (glukózy). U zdravých jedincov cukor v moči nenájdeme. Normálna hladina glukózy v krvi je 3,5-5,5 mmol/l. Pokiaľ stúpne hladina glukózy v krvi na 10 mmol/l, objavuje sa potom i v moči.

Časté močenie je problém, ktorý ovplyvňuje snáď všetky každodenné činnosti. Spôsobuje ťažkosti pri spánku, v práci, v osobnom živote ale hlavne pri cestovaní. 

Zápal močového mechúra sprevádza časté močenie, rezanie a pálenie

Pri zápale močového mechúra je časté močenie takmer nevyhnutné. Zároveň je však spojené s nepríjemným pálením a rezaním, kedy pacient vymočí len veľmi nepatrný objem moču. U chorého sa môže objaviť tiež zvýšená teplota a bolesť v podbrušku.

Vždy je nutné navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí vrátane moču a nasadí liečbu, aby sa eliminovala možnosť rozšírenia zápalu do horných močových ciest, teda do obličiek.

Ako prevenciu proti zápalu odporúčame brusnice a kapucínku.

Tiež určité druhy liečiv vyvolávajú časté močenie

Časté močenie môže byť spôsobené tiež užívaním určitých liečiv. Najčastejšie ide o medikamenty, ktoré majú za úlohu pacienta odvodniť. A to tak, že dochádza v obličkách k strate iónov, ktoré so sebou strhávajú tiež vodu, preto teda pri braní takých liekov dochádza k častému močeniu a zároveň močeniu vo väčšom objeme.

Močopudné potraviny

V tomto prípade nejde o žiadne ochorenie, iba o konzumáciu potravín a nápojov, ktoré ľudské telo nútia k častému močeniu. Patria sem predovšetkým alkohol, kofeín, umelé sladidlá, sladké nápoje atď. O ďalších potravinách sa môžete dočítať v našom článku o močopudných potravinách.

Časté močenie a hyperaktívny močový mechúr

Náš portál musimcasto.cz sa venuje práve OAB, teda hyperaktívnemu močovému mechúru, preto tu nesmieme zabudnúť ani toto ochorenie, ktoré je veľmi často sprevádzané práve častým močením. Viac o celom priebehu sa dozviete v sekcii príznaky OAB.

Pokiaľ časté močenie trápi i vás, poraďte sa, prosím, so svojím lekárom, ktorý vám stanoví konkrétnu diagnózu a začne váš problém riešiť. Samoliečba nie je žiadnym riešením, a hoci môže príznaky zmierniť, nikdy ich nevyrieši.