Bielkovina v moči

16.12.2019

(6 hlasov, priemer 4.2 z 5)

Bielkovinu v moči, odborne nazývanú proteinúria, možno zistiť pomocou jednoduchého vyšetrenia v podobe testovacích papierikov, ktoré môže vykonať ktorýkoľvek lekár, napr. i praktický. Nie je teda potrebný nejaký špeciálny zásah. Lekár zisťuje, v akom objemovom množstvo sa bielkovina objavuje, a tiež to, o akú bielkovinu konkrétne ide.

Sama o sebe sa prakticky nijako neprejavuje a je nájdená náhodne pri bežnom vyšetrení. Môže sa prejavovať väčším penením moču a tiež zvýšenou kalnosťou. V prípade nedostatku bielkovín v tele a ich následných stratách pri močení patrí medzi prejavy: opuchy viečok a dolných končatín, únava a tiež znížená imunita. Pacient je omnoho náchylnejší k infekciám. Ak straty bielkovín z tela sú vyššie než 3 g denne, dochádza k tzv. nefrotickému syndrómu (strata nad 3 gramy bielkovín denne).

Vyšetrenie, ktoré odhalí bielkoviny v moči

Aby došlo k zisteniu výskytu bielkovín v moči, je potrebné moč vyšetriť pomocou testovacích lakmusových papierikov alebo detailnejším biochemickým vyšetrením. Často dochádza k vyšetreniu vzorky prvého ranného moču, možné je však vyšetrenie vzorky moču, ktorý bol zbieraný po dobu celého dňa. Z takejto vzorky potom lekár dokáže zistiť stratu bielkovín za celý deň a dokonca i výskyt veľmi malého množstva bielkoviny, ktorý sa pohybuje 30 až 300 mg (mikroalbuminúria – prevažujúcou bielkovinou v moči je albumín). A ako sme už zmieňovali, výskyt bielkovín v moči je často sprievodcom iného ochorenia. Preto pacient často podstupuje ďalšie špecifické vyšetrenia podľa odporúčaní svojho lekára.

Príčiny bielkoviny moči

Ako sme už zmieňovali, bielkovina v moči býva sprievodným ukazovateľom niektorého z ochorení, ktorým môže byť napríklad:

  • zápal močových ciest a močového mechúra,

  • vysoký tlak,

  • cukrovka (cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu),

  • glomerulonefritída (zápalové neinfekčné ochorenie obličkových filtračných jednotiek, glomerulov),

  • nádorové ochorenie – nádor močového mechúra, nádor obličiek, nádor močovodu,

  • mnohopočetný myelóm.

Bielkovinu v moči môžeme nájsť i po nadmernej fyzickej záťaži organizmu.

Ďalšie vyšetrenia už vedieme podľa podozrení – môžeme vyšetriť moč na prítomnosť baktérií, močové cesty vrátane obličiek možno zobraziť zvonku ultrazvukom, či zvnútra cystoskopiou a tak pokračovať ďalej. Podozrenie na ochorenie obličiek, predovšetkým filtračných glomerulov spadá do kompetencie nefrológov. Tí majú svoje špeciálne vyšetrovacie postupy, ktoré môžu zahŕňať i biopsiu obličky (to znamená nabodnutie obličky silnejšou ihlou a získanie vzorky na histologické vyšetrenie).

Liečba: Liečba pochopiteľne závisí na vyvolávajúcej príčine. Nie vždy sme avšak účinnej liečby schopní.

O celej problematike výskytu bielkovín v moči vás však najlepšie informuje odborník, teda váš ošetrujúci lekár, alebo iný špecialista.