Kegelove cviky sú vhodné aj pre mužov s únikom moču

1.5.2020

(9 hlasov, priemer 2.4 z 5)

Špeciálne cvičenia zlepšujúce tonus svalstva panvového dna môžu úplne odstrániť únik moču nižžšieho stupňa. U mužov má panvové dno iné anatomické a funkčné usporiadanie, no klinické skúsenosti potvdrdzujú podobnú skutočnosť, že intenzívne a správne realizované cvičenia panvového dna u mužov majú priaznivý vplyv na viacero porúch spojených s únikom moču resp. zlepšenie sexuálnych dysfunkcií.

Čo všetko Kegelove cviky zlepšujú?

  • Únik moču u mužov sa môže vyskytnúť po radikálnom chirurgickom (laparoskopicky, roboticky alebo klasickou otvorenou operáciou) odstránení rakovinou postihnutej prostaty alebo po endoskopických alebo otvorených operáciach prostaty pre tzv. benignú hyperpláziu prostaty. V obidvoch prípadoch dochádza k poškodeniu resp. oslabeniu funkcie zvierača močovej rúry, čo sa môže prejaviť mierným alebo výraznejším únikom moču. V tejto súvislosti je kvalita života pacienta negatívne ovplyvnená starostlivosťou o výmenu vložiek. Zlepšenie kontinencie je možné posilnením konkrétnych svalov panvového dna a zvierača močovej rúry. Kegelové cviky sú preto indikované už vo včasnom pooperačnom období kedy zdravotný stav pacienta je zlepšený do takej miery že mu umožňuje pravidelne vykonávať odporúčané cvičenia medzi ktoré patria aj Kegelové cviky.
  • Okrem priaznivého vplyvu cvičenia svalov panvového dna na udržanie močudochádza tiež k zlepšeniu prietoku krvi v penise, čo má priaznivý vplyv aj nazlepšenie erekcie.
  • Závažnejšia forma pooperačnej inkontinencie moču u mužov vyžaduje implantáciu umelého zvierača močovej rúry.


Ak vás teda niektorý z vyššie uvedených problémov trápi, stiahnite si návod na Kegelove cviky a začnite cvičiť už dnes.Autor textu

Ivan Minčík
Assoc. Prof. Ivan Minčík, MD, PhD
Prezident Slovenskej urologickej spoločnosti
Prednosta Kliniky urológie
Hollého 14, 080 01 Prešov,
Slovenská republika
tel/fax: 00421 51 7722756
mobil: 00421 905 244 256
e-mail: [email protected]


Zdroj:
Man photo created by freepik - www.freepik.com