Kegelove cviky - otázky a odpovede

Otázka

Ako spoznám, že mám oslabené svaly panvového dna?

Odpoveď

Skúste si na toalete vedome prerušiť prúd moču. Napočítajte do päť a potom znovu prúd pustite. Zopakujte dvakrát. Ak vám to robí značné problémy, svaly sú oslabené.

Otázka

Kde môžem Kegelove cviky cvičiť?

Odpoveď

Niektoré z Kegelových cvikov možno praktizovať v podstate kdekoľvek a kedykoľvek. Ide o vťahovanie svalov konečníka, u žien aj pošvy a močovej trubice. Tieto sťahy môžete robiť v práci, pri čakaní na autobus, skrátka kdekoľvek. Ak cvičíte aj dynamickejšie cviky v polohe na chrbte, je dobré mať pri sebe podložku a dostatok priestoru.

Otázka

Ako často by sa mali Kegelove cviky cvičiť?

Odpoveď

Aby Kegelove cviky mali preukázateľné účinky, je potreba ich robiť minimálne dvakrát denne po 30 opakovaní. V najlepšom prípade si z toho urobíte rutinu a Kegelove cviky budete praktizovať aj niekoľkokrát denne. Vťahovanie svalov konečníka, u žien aj pošvy a močovej trubice zaraďte do svojho dňa koľkokrát len to pôjde.

Otázka

Po akej dobe je možné pozorovať zmenu?

Odpoveď

Po šiestich až ôsmich týždňoch každodenného cvičenia už sa vám nehody, kedy vám nechtiac unikla moč, budú stávať len zriedka. Po 3 až 4 mesiacoch budete aj schopní vedome kontrolovať prúd moču.

Otázka

Je možné si Kegelovými cvikmi ublížiť?

Odpoveď

Nie, cvičením Kegelových cvikov si nemôžete nijako ublížiť. Naopak väčšina ľudí ich považuje za relaxačné a pomerne jednoduché. Ak vás po cvičení bolí chrbát alebo brucho, pravdepodobne zapájate pri cvičení tieto svaly príliš. Skúste sa sústrediť na to, aby boli skôr uvoľnené.

Dôležité stránky: OAB